2. Dönem

2. Dönem Eğitimleri Düzenlendi

İzmir Üniversiteleri Platformu etkinlikleri çerçevesinde, İYTE’nin evsahipliğinde, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketi (İZTEKGEB A.Ş.) tarafından, İzmir’de tekno-girişimciliği artırmak ve geleceğin nitelikli girişimcilerini yetiştirmek amacıyla, 17-23 Haziran 2012 tarihleri arasında 2. İZTEKGEB Tekno-Girişimcilik Eğitim Programı düzenlendi. Türkiye Üniversiteleri Mühendislik Fakültelerinin 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden ve yeni mezunlarından oluşan 16 kişilik seçkin katılımcı gruba yönelik olarak yürütülen program, İYTE Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

18 Haziran 2012 günü yapılan açılış programına katılan, İYTE Rektörü ve İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güden, yaptığı konuşmada ülkemizin sağlam bir ekonomiye sahip olmasının nitelikli girişimcilerin yetiştirilmesiyle mümkün olacağını belirtmiştir. Ayrıca yapılan bu etkinliğin, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi için oluşturulan stratejik vizyonun küçük bir adımı olduğunu vurgulamış, ikincisi düzenlenmiş olan Tekno-Girişimcilik Eğitimi’nin birçok kez daha gelişme göstererek tekrarlanacağını ifade etmiştir.


Eğitim programının yürütücüsü İZTEKGEB A.Ş., 2003 yılında kurulmuş, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin yönetilmesinden sorumlu, İzmir üniversiteleri, sanayi kuruluşları, sanayi ve ticaret odaları gibi İzmir’in önemli paydaşlarının yer aldığı 20 ortaklı bir şirkettir. İnovasyonun oluşması için gerekli altyapıyı ve arayüzleri oluşturmayı hedefleyen İZTEKGEB A.Ş. çalışmalarına son hızla devam etmektedir. Bu bağlamda kurulan İZTEKGEB Tekno-Girişimcilik Akademisi, ikinci eğitim programını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

17-23 Haziran 2012 tarihlerinde düzenlenen İZTEKGEB Tekno-Girişimcilik Akademisi 2. Dönem Eğitim Programı, ilk dönem eğitimlerinde de olduğu üzere uygulama ağırlıklı olarak 7 gün sürmüş ve derslerde verilen teorik bilgilerin ardından atölye çalışmalarıyla katılımcıların iş planlarını hazırlamaları sağlanmıştır. Katılımcılara, iş fikirlerini oluşturmaları için problem tanımlama ve çözüm önerisi geliştirme konusunda verilen yaratıcılık teknikleri derslerin yanısıra; İnovasyon, Ar-Ge, Ürün Fikri, Ürün Tasarımı, İş Fikri Oluşturma, İş Planı hazırlama, Pazarlama Planı, Teşvik ve Fonlar, Fikri Mülkiyet Hakları gibi konularda da bilgiler sunulmuştur. Eğitimler ve atölye çalışmalarının ardından, gezi ve yüzme gibi çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenmiş, katılımcılar aktif bir çalışma ortamı içerisinde başarılı iş modellerini oluşturmuşlardır. Eğitim sonucunda 5 farklı inovatif iş fikri ortaya çıkmış ve proje değerlendirme kuruluna sunulmuştur.

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden ve bölümlerinden eğitimine katılan öğrenciler, programdan çok memnun kaldıklarını, mezun olduktan sonra tek seçeneklerinin kamu veya özel kurumlarda iş aramak olmadığını, girişimcilik eğitiminde edindikleri bilgi ve becerileri kullanarak, geliştirecekleri teknolojik ürün ve hizmetleri pazarlayabilecekleri şirketler kurarak kendilerine ve çevrelerine nitelikli iş olanakları yaratmak istediklerini belirtmişlerdir.

2. Dönem Eğitimleri Ödevleri Askıda


Değerli Tekno-Girişimci Adayı, Tekno-Girişimcilik eğitimini daha verimli hale getirmek ve başvuruları değerlendirmek amacı ile başvuru sahiplerinden bir ödev hazırlamaları istenmektedir.
Ödev dökümanını BURADAN indirebilirsiniz..

- Elektronik dosyanın ismi GirisimEgitimi-Hazirlik-isim soyisim.doc şeklide olmalıdır.- Lütfen ödevi en geç 11 Haziran 2012, saat:17.00’a kadar, ezgi.ezdar@iztekgeb.com adresine word dökümanı formatında teslim ediniz.

2. Tekno-Girişimcilik Eğitimleri Başlıyor

Tekno-Girişimcilik Akademisinin 2. eğitim dönemi Haziran ayı içerisinde yapılacak. "Mühendis Adayları Girişimici Oluyor, Fikirler Değere Dönüşüyor" sloganı ile yola çıkan Akademi bu yılda seçkin 30 mühendislik 4. sınıf öğrencisini ve yeni mezun (1-3 yıllık) geleceğin tekno-girişimcisi yapmak için hazırlanıyor. 1. Dönemde olduğu gibi bu dönemde alanında uzman eğitmenlerin değişik konularda verecekleri iyi kurgulanmış eğitimler ve teknoloji ve inovasyon konusunda kendisinden söz ettiren konuşmacıların bulunmaz girişimcilik tecrübelerinin yer alacak. 7 gün sürmesi planlanan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yapılacak Tekno-Girişimcilik Akademisi 2. Dönem Eğitimleri için başvurular 11 Haziran 2012 tarihine kadar http://teknogirisimcilik.blogspot.com/ adresi üzerinden canlı form ile alınacaktır.

2. Tekno-Girişimcilik Eğitimleri Başvuru Formu Askıda

Geleceğin nitelikli girişimcilerini yetiştirmek için İZTEKGEB Tekno-Girişimcilik Akademisi 2. Dönem Eğitim Programına başlıyor. Bu yılda seçkin 30 katılımcı sıra dışı bir eğitim programına tabi tutulacak.Eğer sizde kendinizi geleceğin değer yaratanları arasında görüyorsanız başvuru formunu doldurun.